Słodki, słodszy…cukrzyca – kampania edukacyjno-informacyjna

SŁODKI, SŁODSZY…CUKRZYCA, czyli kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest budowanie świadomości o najczęstszych i najbardziej zgubnych nawykach żywieniowych prowadzących do otyłości i cukrzycy.

W Europie na cukrzycę choruje prawie 60 milionów ludzi, co stanowi 8,9% populacji. Szacuje się, że diabetyków będzie 66 milionów w 2030 roku i 68 milionów w 2045 roku. W Polsce tendencje są podobne. Według danych NFZ w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób, czyli 9,1% ludności. Wśród nich dominowały osoby powyżej 55 roku życia (84%). U około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość. Nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków, a otyły jest już co czwarty Polak. Szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn.

Budowanie świadomości żywieniowej, a przede wszystkim zwracanie uwagi na ilość spożywanego cukru, to pierwsze i najważniejsze zmiany, które możemy wprowadzić w nasze życie. Zachęcamy do zapoznania się materiałami edukacyjnymi oraz do odwiedziny strony https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/

Cukrzyca u dzieci i młodzieży
Światowa organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt. Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2.

  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
  • Zbyt mała aktywność fizyczna,
  • Siedzący tryb życia

prowadzą w konsekwencji do cukrzycy typu 2, nadciśnienia, zaburzeń widzenia, niektórych nowotworów. Ok. 30% dzieci w wieku 8 lat, pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a ok. 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.
Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił darmowe plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania. Znajdziecie je Państwo pod linkiem www.diety.nfz.gov.pl.

 

Materiały do pobrania
Dzieci_profilaktyka_cukrzycy
ULOTKA_Dzieci_-_profilaktyka_otylosci