Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżniamy 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka. Wśród nich znajdują się typy wysoko onkogenne, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia. Tylko niewielka część osób jest świadoma, że jest nosicielem HPV. Należy pamiętać, że wirusem mogą zarazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ponieważ infekcja HPV może przebiegać bezobjawowo, osoby będące nosicielami mogą zarażać swoich partnerów seksualnych. Szczepienie przeciw HPV nie jest obowiązkowe, ale bardzo zalecane.

Szczepionka przeciw HPV dostępna jest w Przychodni przy ul. Fabrycznej 1. Szczepimy dziewczynki i chłopców od 9 roku życia po wcześniejszym ustaleniu terminu szczepienia. Szczepionka dostępna jest również dla dorosłych kobiet. Koszt jednej dawki to 550 zł.