HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn.

Wirusy brodawczaka ludzkiego są najczęstszymi czynnikami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową między ludźmi. Przenoszone drogą płciową typy genitalne HPV są m.in. przyczyną raka szyjki macicy.

W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią:

  • łagodnych zmian naskórka (brodawki, brodawczaki),
  • łagodnych zmian nabłonka wielowarstwowego błon śluzowych (brodawki i brodawczaki narządów płciowych, kłykciny kończyste),
  • przednowotworowych zmian okolic narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy, odbytu),
  • nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu.

Wśród 1 000 000 kobiet zakażonych typem HPV wysoce onkogennym, u 8 000 kobiet dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 kobiet rozwija się inwazyjna postać raka. Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.
Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przez wcześniejszą przewlekłą infekcję wirusem HPV. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy.

Od 12 lipca zaczynają się zapisy na szczepienie przeciw HPV dla dziewczynek z rocznika 2009 z Gminy Piaseczno*.
Szczepionka jest dwudawkowa. Koszt pierwszej dawki  to 400 zł pokrywa go pacjent. Druga dawka finansowana jest z budżetu Gminy Piaseczno. Zapisy na szczepienie pod nr tel. 22 462 70 02.

Istnieje możliwość prywatnego wykupienia szczepienia. Koszt 2 dawek to 800 zł. W przypadku szczepienia komercyjnego miejsce zamieszkania i rok urodzenia dziecka nie są brane pod uwagę. Dziecko zapisane w innej placówce zgłaszając się na szczepienie musi mieć książeczkę zdrowia i ksero karty szczepień uodparniających.

 

*Szczepienie jest przewidziane dla osób mieszkających w Gminie Piaseczno, w tym przypadku rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. W praktyce oznacza to, że osoba mieszkająca na terenie Gminy, ale nie zameldowana również może skorzystać ze szczepienia.
1. Osoba zameldowana przedstawia dowód osobisty.
2. W przypadku braku adresu w dowodzie osobistym, pierwsza strona PIT z widocznym adresem zamieszkania i pieczątką wpływu do US w Piasecznie za poprzedni rok (2020).
3. Osoba bez meldunku. Warunek zamieszkania na terenie Gminy Piaseczno uznaje się za spełniony, po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego opłacanie podatków dochodowych na terenie Gminy Piaseczno – jest to pierwsza strona PIT, gdzie widoczny jest adres zamieszkania z pieczątką wpływu do US w Piasecznie za poprzedni rok (2020).